4 kroky k registraci k EET

Za několik dní bude spuštěna druhá vlna EET. Týká se až 250 000 subjektů maloobchodu a velkoobchodu. Mnozí podnikatelé jsou však stále ještě zmatení a nevědí přesně, co mají dělat. Připravili jsme proto pro vás návod, jak se k elektronické evidenci tržeb zaregistrovat.

 

  1. Zjistěte si, zda se vás EET týká a odkdy

To jste již s největší pravděpodobností udělali, tak jen ve stručnosti: váš podnik podléhá povinnosti elektronické evidence tržeb, pokud přijímáte platby v hotovosti, kartou, směnkami, různými poukazy apod. První vlna a druhá vlna EET již byly spuštěny, 1. 3. 2018 nás čeká třetí a čtvrtá 1. 6. 2018. Pokud máte sezónní prodej, stačí se do systému zaregistrovat až před přijetím první platby. Pokud přijímáte platby pouze bankovním převodem nebo inkasem, povinnost EET se na vás nevztahuje.

 

  1. Ujasněte si, v jakém režimu budete evidovat

V běžném režimu odesílá podnikatel platby online finanční správě a ta mu obratem odpovídá zasláním originálního fiskálního identifikačního kódu (FIK), který se zobrazí na účtence. V případě, že není možné připojit vaši provozovnu k internetu, můžete požádat správce daně o evidenci tržeb ve zjednodušeném režimu. To znamená, že platby evidujete offline a odesíláte je finanční správě do 5 dnů od uskutečnění. Na účtence potom není uveden FIK, ale podpisový kód poplatníka (PKP).

 

  1. Zamyslete se, zda je nutné kupovat k EET hardware

Zákon nepředepisuje, jaké konkrétní zařízení má být k EET použito. Můžete tedy použít to, které již vlastníte – PC, notebook, tablet, chytrý telefon propojený s tiskárnou,… Pokud se rozhodnete pro pokladní systém Poska, budete mít jistotu, že bude kompatibilní s vaším hardwarem, který má operační systém Windows. Pokud žádný vhodný hardware nevlastníte, je možné si ho k Posce přiobjednat.

 

  1. Požádejte o certifikát

K zaregistrování k EET je potřeba

  • požádat finanční správu o autentizační (přihlašovací) údaje na webový portál http://www.daneelektronicky.cz/. Můžete to udělat osobně na finančním úřadě nebo online, v tom případě může zaslání údajů trvat několik dní. Tyto údaje slouží k přístupu do webové aplikace Elektronická evidence tržeb na stránkách Daňového portálu a jsou nutné k pozdější správě vašeho certifikátu a údajů pro evidenci tržeb.

  • na webové stránce Daňového portálu kliknout na link Správa údajů evidence tržeb a autentizační údaje (přihlašovací jméno a heslo) použít k zaregistrování všech svých provozoven (jsou jimi myšleny i webové stránky, na kterých nabízíte své zboží nebo služby!) .

  • vygenerovat si certifikát. Pozor, certifikát lze stáhnout pouze jednou a nedá se k němu vrátit! Můžete si zřídit jeden certifikát pro všechna pokladní zařízení nebo více certifikátů, např. pro každou provozovnu zvlášť. Tento certifikát je jakýmsi klíčem k elektronické správě vašeho podniku. Jeho prostřednictvím vás finanční správa identifikuje při zasílání údajů datovými zprávami. Měli byste jej mít dobře zabezpečený, aby jej nemohl nikdo zneužít.

  • odeslat certifikát na server provozovatele pokladního systému a aktivovat ho zaškrtnutím jednoho políčka. Gratulujeme – v tuto chvíli jste připraveni evidovat tržby elektronicky.

Nezapomeňte, že vaší povinností je také vyvěsit viditelné oznámení, že podnik eviduje tržby v předepsaném znění  – ke stažení zde.

 

Facebooktwitterlinkedinmail